A tűzoltóság segélykérő telefonszáma: 105 (azaz EGY - NULLA - ÖT). A hírközpontba futnak be a segélykérő hívások, ahol az ott szolgálatot teljesítő tűzoltó(k) a jelző kikérdezése után értékelik a jelzést, majd ennek alapján elrendelik/végrehajtják a riasztást. Folyamatos rádiókapcsolatot tartanak a riasztott rajokkal és azok visszajelzései alapján - szükség esetén - további tűzoltóerőket, vagy más szervek, szervezetek (mentők, rendőrség, elektromos művek, gázművek stb.) operatív egységeit riasztják (azok ügyeletein keresztül) a helyszínre.
A hírközpont koordinálja a készenléti szerek káresettel összefüggő és az azon kívül eső (gyakorlatok, szerviz, stb.) minden egyéb mozgását, valamint eleget tesz jelentési kötelezettségeinek a felettes szerveknek. Minden készenléti egységgel rendelkező (városi, kerületi) tűzoltó-parancsnokság épületében található hírközpont, de a felettes (megyei, fővárosi, országos) szervek is rendelkeznek (központi) ügyelettel. Bárhová is érkezik a segélykérés, azonnal végrehajtják a riasztást, vagy továbbítják a jelzést. Egyediségénél fogva meg kell említeni a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság riasztási struktúráját. Egyedi a létszám és járművek mennyiségének tekintetében, és az ennek okán létrehozott számítógépes riasztási rendszer tekintetében is. A nap 24 órájában közel 250 fő és 90 tűzoltógépjármű áll készenlétben Budapest területén.
Ennek az "ütőerőnek" a szinkronban mozgatását, mozgásuk nyomon követését, az adminisztrációs tevékenységet segíti a már több éve működő számítógépes hálózat. A jelzéskor beérkező információk betáplálása után a kezelők minősítik a káresetet, majd végrehajtják a riasztást. A minősítés azt jelenti, hogy a jelző által elmondott és az ez alapján valószínűsíthető tűz - vagy káresetnek megfelelően a számítógép programja segítségével kiválasztják a esemény kategóriákat (például: tűzeset > közlekedés > közúti > személygépkocsi > ég vagy: káreset > mentés > magasból > Turul-hídfő > egy személy). Ezután a rendszer kijelöli a riasztandó készenléti szereket, melyeken a kezelő változtathat. Ha nem kíván rajta változtatni, egy gombnyomással (vagy egérkattintással) végrehajtja a riasztást: akár több laktanyában is egyidejűleg beindulnak a nyomtatók, bekapcsolódik a riasztó- és térvilágítás, felzendül a hangos riasztás, kinyílnak a szertárkapuk, oldanak csúszóakna-ajtók, stb. A riasztással és az eseménnyel összefüggő minden mozzanat, időpont, visszajelzés - a kezelő közreműködésével - a számítógép adatbázisába (és digitális hangrögzítőre) kerül, az esetleges későbbi rekonstruálás, illetve ellenőrzés céljából.